سفر نامه آمریکا (3) - واشنگتن

سفر ما به واشنگتن یه سفر کوتاه بود که از یه صبح نسبتا سرد در فیلادلفیا شروع شد و بعد از دوساعت و نیم اتوبوس سواری، وارد واشنگتن سررررررد و آفتابی شدیم؛ همراه با باد شدیدی که منتظر مسافرای تازه بود و تا بعد از ظهر و موقع برگشت حسابی واسه مون جولان داد. خصوصا اینکه تمام جاهایی که میخواستیم ببینیم تو یه مسیر بودن و سوار مترو یا اتوبوس شدن خیلی منطقی نبود و درنتیجه واشنگتن گردی همراه با پیاده روی، حسابی خسته مون کرد خصوصا من، که بعد از فیلادلفیا گردی روز قبلش، پا درد شدیدی گرفتم و طبق تحقیقات اینترنتیم، ماهیچه کف پام کشیده شده بود و حسابی اذیتم میکرد. اما قرار ما استفاده کافی و وافی از سفر بود پس یا علی گفتیم و بله! آغاز شد ... 

بخش سوم، واشنگتن

سر در متروی واشنگتن. تو یکی از پیج های فیس بوک که عکس های قدیمی رو میذاره و من اتفاقی دیدمش، یه عکس بود از متروی واشنگتن در صد سال پیش و نکته خیلی جالبش عوض نشدن سالن و فضای مترو بود. یعنی به جز نیمکت های توی سالن و عکسی که سیاه و سفید بود، هیچی تغییر نکرده و من حتی تونستم جای مغازه ای که ازش مگنت واشنگتن رو به یادگار بخریم، پیدا کنم!! البته الان تر و تمیز بود و اصلا شباهتی به متروی نیویورک نداشت. 

به عنوان سر در مترو قشنگ بود و کلی توجه منو جلب کرد.

 
از در مترو که بیای بیرون و سرتو بندازی پایین و مستقییییم بری جلو، این ساختمون رو میبینی که در واقع ساختمون اداری کنگره است. یعنی کارمندای کنگره ، همه و همه اینجا کار میکنن. البته تا جایی که من فهمیدم. 

اینم کنگره آمریکا... که در حال تعمیر گنبدش بودن و کلی عکسای ما رو با این تعمیر بد موقع خراب کردن! آخه آدم وسط زمستون بنایی میکنه!؟؟؟ حالا بماند که من همیشه فکر میکردم این کاخ سفید. بنایی بی موقع اشون مث تحریمای بی موقع و مسخره اشون بود. 

کنگره از نمایی دیگر 

این نمای بیرونی کتابخانه کنگره است که تو عکسهای بعدی داخل این ساختمون رو هم خواهید دید. من درست پشت به ساختمون کنگره ایستادم و این عکس گرفتم یعنی این دو تا رو به روی هم هستن. 

اینجا رفتیم زیر زمین و همون طور که میبینین یه جورایی میشه گفت موزه است. یه عالمه مجسمه از شخصیت های مختلف در طول تاریخ کوتاه آمریکا رو میشه اینجا دید که خوب گذاشتن عکس تک تک مجسمه ها کار حضرت فیل! من فقط عکس مجسمه ای رو میذارم که روی گنبد کنگره بوده و الان به خاطر تعمیرات، اینجا نگه داری میشه. 

ساختمون کنگره و کتابخونه از زیر زمین به هم وصلن و وقتی میری اون پایین، توی یکی از راهروها، مجموعه های اینچنینی هست که مربوط به یه بخشی از جهان میشه. مثلا به نظر میاد این مال خاور میانه باشه. نه لزوما همه اشون، ولی بیشتر شون.

الان این نماد ایرانی همون مجموعه قبلی، تابلوی مینیاتور و خط نستعلیق

آقای تور لیدر میگفت این نقطه، مرکز استان واشنگتن دی-سی و خوب خیلی ها میرفتن وامیستادن روی این نقطه و عکس می گرفتن. ماهم جز اون خیلی ها بودیم ولی عکسمونو نمیتونم بذارمچشمک

دیگه رسیدیم به ساختمون کتاب خونه. یه جورای مث کتابخونه ملی خودمون میمونه از نظر ارزشی که داره. 

بخشی از سقف کتاب خونه 

همون معماری یونانی طور سنگی طور باب سلیقه من 

همچنان...

کلی نقوش قشنگ رو در و دیوار و سقف اونجا بود. خصوصا نقاشی هایی که کلیسا رو برات یاد آوری می کرد.

بلاخره رسیدیم کتاب خونه اوه

مجسمه های دور تا دور سقف که میبینین ایشالله؟!

از همون کلیسا ها که من دوست دارم. ما اینجا دیگه از کنگره و کتاب خونه کنگره اومدیم بیرون و داریم با باد دست و پنجه نرم میکنیم. در عین حال به این فکر مکنیم تو فرصت باقی مونده بریم موزه هوا فضا رو ببینیم که آقای نارنجی دلش میخواد یا بریم کاخ سفید ببینیم من بفهمم این کاخ سفیدی که من تا الان با ساختمون کنگره اشتباهش می گرفتم کو پ! و خوب بر همگان مبرهن و واضح است که کدومشون رای میارن؟! نشنیدم، واضخ است ؟؟؟!! 

در راه رسیدن به کاخ سفید... من موندم این شکوفه های ناز نازی صورتی تو این باد شدید چه جوری رو ساقه موندن اصلا؟!!!! 

The Treasury Department یا ساختمان خزانه داری آمریکا

اییییییین همه من با این پای داغون راه اومدم، ایییییین همه با باد کلنجار رفتم، ایییییین همه گفتم بریم کاخ سفید ببینیم، اینم کاخ سفید!!! این کاخ آخه؟؟؟ همون وایت هاوس(White Hous) که خودشون میگن برازنده تر بابا! 

این خانوم پیری که میبینین اینجا چادر زده، در اعتراض به سیاست های اسراییل جلوی کاخ سفید تحصن کرده... کلی هم بیلبورد و عکس داشت در رد کارهایی که اسراییل کرده در این سالها از جمله کشتار غزه و فلسطین... 

 

پ.ن : نوشتن سفرنامه تصویری واشنگتن واقعا برام سخت بود چون باید از بین تعداد خیلییییی زیادی عکس، یه مجموعه خیلییییی کوچیک رو انتخاب می کردم و اینجا می ذاشتم. امیدوارم تونسته باشین از راه دور واشنگتن رو به شکل مجازی بگردین البته مختصرلبخند

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 36 نظر / 190 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماسک

واقعا خدا قوت زهرا جان کار خیلی پر زحمتی رو انجام دادی که انرژی زیادی ر از آدم میبره

فلرتیشیا

زهرا جانم مرس که اینقدر وقت میذاری و عکس های خوب برامون میذاری. [قلب] زهرا نوروز تو و آقای همسر خیلی مبارک باشه. امیدوارم سال خوبی پیش رو داشته باشین.[قلب][گل]

زهره

سلام زهرا جون.خوبی ؟حسابی خوش گذشته ها.. خیلی با حال بود. ممنون عزیزم.فقط امیدوارم منو یادت نرفته باشه بس که دیر به دیر کامنت می ذارم.

نهال

زهراجون سال نو رو به تو دوست مهربان و خانواده عزیزت تبریک میگم انشاا... سالی پر از برکت آرامش و سلامتی برای همه باشه

مرجان

سال نو مبارک امیدوارم سالی پر از موفقیت داشته باشی دوست عزیز[قلب]

ٌصبا

سلام سال نو مبارک امیدوارم بهترین سال زندگی تون باشه

عسل ناز

سلام عزيزم عكساي زيبايي بودن خوشحال ميشم بهم سربزني

نجمه

همیشه میخونمت و از نوشته هات استفاده می کنم .بووس

فاطمه

سلام -کحایی زهراحان چرانمینویسی

فاطمه

[لبخند] خصوصی داری